Všetko smutné je nepravdivé (pravdivý príbeh)
Všetko smutné je nepravdivé (pravdivý príbeh) je Nekonvenčný autobiografický román vyrozprávaný nezabudnuteľným a vtipným hlasom mladého iránskeho utečenca. Pôsobivo navrstvený príbeh si kladie otázky o pravde: Kto ju vlastní? Kto ju hovorí? Kto jej verí?
Nekonvenčný autobiografický román vyrozprávaný nezabudnuteľným a vtipným hlasom mladého iránskeho utečenca. Pôsobivo navrstvený príbeh si kladie otázky o pravde: Kto ju vlastní? Kto ju hovorí? Kto jej verí?
Chlapec menom Chusrau (ktorého všetci volajú Daniel) stojí na hodinách angličtiny na druhom stupni základnej školy v Oklahome a rozpráva príbeh. Svoj príbeh. Nikto mu však neverí ani slovo. Pre spolužiakov je iba chalanom s tmavou pleťou, chlpatými rukami a veľkým zadkom, ktorý si do školy nosí divne páchnucu desiatu, vymýšľa si príbehy, aby bol zaujímavý, a až priveľa rozpráva o hovienkach.
Chusrauove príbehy, ktoré siahajú do blízkej i vzdialenej minulosti, sú krásne a desivé zároveň. Opisujú to, ako s matkou a sestrou utiekli uprostred noci z Iránu, a zahŕňajú rodinné historky odohrávajúce sa v Isfaháne, meste, ktoré vonia po jazmíne, a v palácoch kráľov z dávnych legiend.
Dejová línia preskakuje medzi jazdami školským autobusom, kde sa bojuje kancelárskymi spinkami a požutými papierovými guľôčkami, a hrdinami a hrdinkami Chusrauovej rodiny, ktorí jedli cukrovinky, po ktorých im bolo do plaču, a dotýkali sa kobercov s votkanými drahokamami.
Autor je ako Šeherezáda – v nepriateľsky naladenej triede rozpráva príbeh o Chusrauovi, ktorý sa pokúša zachrániť si život a uplatniť si svoje právo na pravdu. A je to pravdivý príbeh.
Danielov príbeh.
- Väzba:
- tvrdá
- Jazyk:
- slovenský
- Rok vydania:
- 2022
- Počet strán:
- 312
- Formát:
- A5
- Vydavateľstvo:
- i527.net
- Hodnotenie:
Oceňujem na nej, že to citeľne nie je európska ani americká literatúra, ale exotické rozprávanie, ktoré vonia šafranom a granátovými jablkami a hýri farbami Orientu – skrátka čitateľská lahôdka!
Posolstvo rozprávania mladého iránskeho utečenca, ktorý sa na úteku pred náboženskou políciou trestajúcou jeho matku za obrátenie na kresťanstvo, ocitá v Spojených štátoch, je veľmi aktuálne aj dnes, keď čoraz častejšie stretávame ľudí (neraz utečencov) z iných kultúr a iných krajín. Mladý Chusrau (Daniel, pretože v USA nikto nedokázal vysloviť jeho meno) naráža na predsudky vyspelého Západu, ktorý sa s pohŕdaním pozerá na človeka z Blízkeho východu, z krajiny s tisícročným kultúrnym dedičstvom, kde základný kameň domu jeho starého otca položili dávno pred založením Spojených štátov amerických. Pri čítaní som si uvedomila, ako často sa na iné kultúry dívam zhora, pričom v každej možno nájsť niečo obohacujúce, pravdy overené stáročiami (napríklad ako dosiahnuť najlepší pomer medzi chuťou jedla a štruktúrou stolice).
Danielova matka sa rozhodne pre útek do cudziny, pretože jej a jej deťom hrozí smrť. Pre svoju novo objavenú vieru sa vzdáva všetkého – kariéry úspešnej lekárky, krásneho domu, rodiny, vysokého spoločenského postavenia – a po príchode do Ameriky sa ocitá na spodnej priečke spoločenského rebríčka, je vnímaná s podozrievavosťou a len tak-tak dostáva miesto sanitárky v nemocnici. Čoho by ste boli ochotní vzdať sa pre svoju vieru vy?
Tento prúd príbehov, ktorý rozprávač (a koniec koncov ani čitateľ) nechce prerušiť, pretože ináč by podobne ako Šeherezáda prišiel o život, vás úplne pohltí ako tornádo na obálke, a „vypľuje“ vás ako ľudí so širším srdcom, láskavejším pohľadom a úctou k iným národom.