Falošní bohovia
Kniha uvádza do prítomnosti problémy modlárstva a čitateľ sa dozvedá, že klaňanie sa falošným bohom neznamená len doslovné padanie na kolená pred slnkom či mesiacom. Timothy Keller vysvetľuje ako sa dnešný človek klania motiváciám ľudského konania ako peniazom, sexu či moci. V
Kniha uvádza do prítomnosti problémy modlárstva a čitateľ sa dozvedá, že klaňanie sa falošným bohom neznamená len doslovné padanie na kolená pred slnkom či mesiacom. Timothy Keller vysvetľuje ako sa dnešný človek klania motiváciám ľudského konania ako peniazom, sexu či moci. V domnení osobnej slobody venujeme náš život honbe po istote, vzťahu alebo ocenení ľuďmi spredmetnenými vo veciach ako už spomínaných peniazoch, sexe či moci. Uprostred toho nám Timothy Keller ukazuje rozhodný význam Ježiša Krista pre skutočnú slobodu pre človeka od falošných, nikdy sa nekončiacich prísľubov falošných bohov súčasnej kultúry.
Počet strán: 170 strán
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský jazyk
- Vydavateľstvo:
- EVS
- Hodnotenie:
Táto kniha sa páčila spolu s ďalšími knihami a produktami:
Mohlo by sa Vám páčiť
Recenzie
Hodnotenie: | |
Meno: | |
Text: | |
Pridať recenziu |
Milada F dňa 21.11.2015 | |
Katarína Koyšová dňa 01.03.2014 | |
Keď som brala knihu Falošní bohovia od Timothyho Kellera do rúk, sama seba som sa pýtala, aké bude toto dielo, či mi prečítanie môže niečo dať. Teraz si však smelo dovolím povedať, že to bola výborná voľba a čas strávený nad touto knihou, vôbec nebol stratený. Autor predstavuje falošných bohov súčasného človeka, a vlastne nielen súčasného. Hovorí o bôžikoch, ku ktorým sa ľudia od nepamäti utiekali. Čo je vlastne modla? Môže to byť čokoľvek, čo sa pre človeka stane dôležitejším ako Boh a čo ho začne zotročovať. Jedinou cestou k oslobodeniu z deštruktívneho vplyvu falošných bohov je vrátiť sa k jedinému pravému Bohu. Jedine Boh, ktorého keď človek nájde, ho môže skutočne naplniť. Osobne pre mňa boli najviac zaujímavé až prekvapujúce príklady modloslužobníkov. Neboli to totiž len osoby zo súčasnosti. Boli to tiež predstavitelia či už zo Starého alebo Nového zákona. Nebolo to len o poukazovaní na ich hriechy. Povzbudivý bol ich návrat na správnu cestu, aby mohli Pána Boha dať na prvé miesto a všetko ostatné tomu prispôsobiť. Čítanie knihy ma prinútilo zastaviť sa, prehodnotiť svoj rebríček hodnôt a tiež si priznať skutočnosť, aké miesto som vyhradila Pánu Bohu, či naozaj mu patrí prvé miesto, alebo prednosť dostali božstvá, ktoré nám s veľkou radosťou predstavuje a ponúka dnešná doba. |
V dnešnej „modernej“ dobe máme veľa vecí, ktoré nás lákajú a myslíme si, že keď budeme mať toto, alebo tamto tak budeme konečne šťastní. Myšlienka bohatstva, slávy, lásky a iných túžob nás láka čoraz viac. A práve autor Timothy Keller sa zamýšľa nad tým, ako sa z našich túžob stávajú veci bez ktorých nevieme žiť a myslíme si, že keď ich budeme mať, tak bude náš život naplnený šťastím a spokojnosťou. Stávajú sa z nich naše modly a my zaslepení nádejou lepšieho života ich bezhlavo počúvame a „klaniame sa nim“. Jednoduchým spôsobom ukazuje na biblických príbehoch, že aj ľudia v Starej a Novej zmluve mali podobné problémy ako máme my v dnešnej dobe. Veľmi dôkladne prirovnáva príbehy, ktoré sa stali niekoľko sto rokov dozadu, k momentálnemu svetu. Aj takí velikáni ako bol Abrahám, Jákob, Jonáš a iní mali problémy, keď však postavili Boha na prvé miesto, On sa o nich postaral a neopustil ich.
Kniha ma veľmi poučila v rôznych oblastiach – či sa jednalo o lásku, alebo o peniaze. Naskytla sa mi možnosť pozrieť sa inak na starozmluvné príbehy, ktoré sú aj dnes veľmi aktuálne. V kapitolách môžeme nájsť citácie z Biblie, ktoré hovoria o tom, ako často uprednostňujeme materiálne veci a citové prežívania pred Bohom a tým vlastne porušujeme prvé Božie prikázanie. Niekedy si myslíme, že keď máme Boha na prvom mieste, nemáme problém s modlami. Ale naozaj je tomu tak? Naozaj si nechceme ponechať „len kúsok“? Skúsme sa na to pozrieť znova a odpovedzme si pravdivo.